Szanowni Państwo,

Dyrektorzy, Nauczyciele i Uczniowie dolnośląskich szkół i placówek oświatowych,

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – święto ustanowione przez Sejm na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej w 2004 roku.

To święto ma na celu uczczenie symboli narodowych, w tym w szczególności polskiej flagi,

a także przywołanie najważniejszych momentów w historii naszej ojczyzny i narodowej tradycji.

Dzień Flagi jest również znakomitą okazją do propagowania informacji i rozmowy o polskich symbolach narodowych. W przededniu obchodzonej świątecznie rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, dzień 2 maja stanowi doskonały moment do wywieszania flagi państwowej.

Święto Narodowe Trzeciego Maja – obchodzimy na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Czteroletni, nazywany także Wielkim, 3 maja 1791 r. Ustawy Rządowej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, znanej jako Konstytucja 3 maja. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie, po amerykańskiej z 1787 r., spisana konstytucja.

Dzień uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 r. został uznany za święto narodowe już 2 dni później. Przez 123 lata zaborów Polski było zakazane. Zostało przywrócone w II Rzeczypospolitej Polskiej w 1919 r., zdelegalizowane przez okupantów niemieckich
i sowieckich podczas II wojny światowej. Po jej zakończeniu było obchodzone tylko do 1946 r. Święto 3 Maja zostało oficjalnie zniesione w 1951 r. i przywrócone jako Święto Narodowe Trzeciego Maja w 1990 r. Od 2007 r. jest również świętem narodowym Litwy.

Święto uchwalenia Konstytucji 3 maja jest doskonałą okazją do przeprowadzenia lekcji, rozmowy z uczniami o roli konstytucji w państwie i naszym życiu. Zachęcam szczególnie do zapoznania uczniów podczas lekcji z Preambułą Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. oraz umieszczenia tekstu Preambuły w widocznym miejscu w szkołach
i placówkach.

W dniu dzisiejszym nasza szkoła była gospodarzem powiatowego etapu konkursu "Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym", organizowanego przez Komendę Powiatową Policji w Miliczu przy wsparciu sponsorów:  Firmy Brokelmann oraz Nadleśnictwa Milicz

Do zmagań w trzech konkurencjach przystąpiło: w młodszej kategorii 5 a w starszej 4 szkoły powiatu milickiego.

Uczniowie swoją wiedzę , umiejętności jazdy na rowerze sprawdzali w następujących konkurencjach:

1. Przejazd przez tor z przeszkodami.

2. Test składający się z pytań dotyczących przepisów ruchu drogowego oraz skrzyżowań.

3. Zadanie z udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej poszkodowanemu - w tej konkurencji liczyła się nie tylko wiedza merytoryczna, ale także współpraca w grupie.

Nasi uczniowie w składzie:Hanna Widacha, Emilia Sofińska, Tymoteusz Jurkanis oraz Adam Leszczyszyn zajęli II miejsce w swojej kategorii wiekowej. Natomiast drużyna w składzie: Kacper Kmieciak, Kamil Ugorek oraz Oskar Murawski zajęła III miejsce w swojej kategorii wiekowej.

Serdecznie gratulujemy naszym uczniom.

19.04 klasy trzecie uczestniczyły w niezwykłych warsztatach z suchego lodu. Po przedstawieniu, które uczniowie obejrzeli z ogromnym zaciekawieniem, sami wykonywali doświadczenia, tworząc chmury i bańki.

W dniu dzisiejszym, w Szkole Podstawowej nr 2 w Miliczu, odbył się III Powiatowy Konkurs Biologiczny. Naszą szkołę reprezentowały: Zuzanna Boczoń , Zuzanna Szewczyk-klasa 7b oraz Michalina Kamińska-klasa 7a. Uczennice wykazały się dużą wiedzą biologiczną, jednakże nie udało im się stanąć na podium. Życzymy sukcesów w kolejnej edycji konkursu.

W dniach: 18.04., 22.04. oraz 23.04. , uczniowie klas :czwartych, szóstych oraz 5a i 5c wzięli udział w zajęciach terenowych w ramach realizacji akcji „ Poznaj Swój Park Krajobrazowy” oraz realizacji projektu „ EKOPRACOWNIA- ZIELONE SERCE SZKOŁY”. Były to zajęcia w obrębie stawów: Duża Mewa i Mała Mewa oraz na terenie Centrum Edukacyjno- Turystycznego „ Naturum” ( Ruda Sułowska). Każdego dnia grupy były podzielone na dwa zespoły: pierwszy-wycieczka meleksami w obrębie rezerwatu przyrody, drugi- zajęcia w „Naturum”. Podczas przejażdżki między stawami,  uczniowie zgłębiali wiedzę z zakresu hodowli karpia oraz obserwowali gatunki ptaków, które występują na terenie Stawów Milickich . Są to m.in.: hełmiatka, bielik, pliszka siwa, łabędzie, żurawie czy gęsi. W tym samym czasie druga grupa zapoznawała się z wystawą narzędzi związanych z gospodarką stawową   ( Skansen), historią gospodarstwa rybackiego Stawy Milickie ( Dom Rybaka). Miała też możliwość spaceru w obrębie Zwierzyńca , gdzie znajdują się: osły, owce, kozy, kucyki czy koniki polskie. Zajęcia prowadzili pracownicy DZPK: Leszek Matacz i Cezary Tajer. Na zakończenie wycieczki wszyscy zjedli pyszny obiad w Gospodzie 8 Ryb.

Dzięki warsztatom, uczniowie nauczyli się rozpoznawać gatunki ptaków , które występują na terenie Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy, poznali krajobraz oraz historię Stawów Milickich Były to niezapomniane lekcje w terenie, które uczniowie lubią najbardziej.

„Zielona Wróżka i Jej Magiczna Moc" 🧚‍♂️🧚‍♂️🧚‍♂️, cóż to był za spektakl 😍😍😍
W ramach projektu „Ekopracownia - Zielone Serce Szkoły„ uczniowie klas 1a, 1b oraz 3b przygotowali przedstawienie, którego przesłaniem jest potrzeba, konieczność i obowiązek dbania o naszą planetę 🌍🌏🌏💧💧💧🌱🌿🍀.
Nasi mali aktorzy fantastycznie wcielili się w swoje role !😍
Bardzo dziękujemy i gratulujemy perfekcyjnego przygotowania przedstawienia:
💧Pani Filomenie Kucharskiej-Rejman,
🌱Pani Joannie Pachurce,
💧Pani Katarzynie Potockiej,
🌱Pani Beacie Batorze,
💧Pani Aleksandrze Łuczak
Do tej pory jesteśmy pod ogromnym wrażeniem 😍.
Sala Kina Capitol pękała w szwach 😊😊😊, rodzice, dziadkowie, zaproszeni goście gromkimi brawami nagrodzili naszych artystów i panie reżyserki 😊😊😊👏👏👏
Jesteśmy z Was bardzo dumni ! ❤